Ścianki działowe mają za zadanie rozdzielać pomieszczenia w budynku. Powinny zapewniać odpowiednią izolację akustyczną, nie chłonąć wilgoci – co jest szczególnie ważne w łazienkach i kuchniach, ale także nie zajmować nadmiernie dużo miejsca. Istnieje co najmniej kilka różnych metod – technik ich wykonania. To, na jaką się zdecydujemy, zależy często od konstrukcji samego budynku, a także od pomysłu aranżacyjnego, gdyż do stworzenia takiej ścianki można wykorzystać materiały ceramiczne, betonowe oraz tzw. suchą zabudowę, czyli ścianki zbudowane z profili i płyt karton-gips.
Warto podkreślić, że wyjątkowo dobrze sprawdzają się bloczki gipsowe RIGIROC, zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i pod kątem samego montażu, który jest stosunkowo prosty oraz nie wymaga tynkowania, co jest sporą oszczędnością czasu oraz pieniędzy.
Czemu bloczki?
Bloczki gipsowe są dość powszechnym materiałem, który bez problemu nabędziemy w niezbędnej ilości w naszym składzie budowlanym. Wyróżniają się tym, że mają bardzo niewielkie rozmiary w stosunku do swojej funkcjonalności, co oznacza dokładnie, że cienka ściana wykonana z nich wykazuje dobre właściwości akustyczne. Istnieją dwa rodzaje bloczków – standard oraz hydro. Do łazienki i kuchni powinniśmy wybrać takie o wyższej tolerancji na wodę, czyli hydro. Dzięki temu ściana nie będzie chłonąć wilgoci, a co za tym idzie, stanie się bardziej odporna i trwalsza w przyszłości.
Ścianki działowe w domu
Ścianki działowe stawia się wewnątrz budynku, od ścian nośnych odróżnia je przede wszystkim to, że nie mają one zadania utrzymywania konstrukcji budynku, oraz fakt, że można je właściwie w dowolny sposób modyfikować i przestawiać. W naszym składzie budowlanym istnieje możliwość zapoznania się ze specyfiką poszczególnych dostępnych na rynku materiałów, które służą do wykonywania ścianek działowych. Jeśli zależy nam na osiągnięciu konkretnych właściwości tego elementu konstrukcyjnego w naszym domu, to z pewnością warto skonsultować jego wykonanie ze specjalistą.