Chemia budowlana – rodzaje

Budowa domu czy jego remont wymagają użycia wysokiej jakości produktów. Czym jest chemia budowlana? Jakie są jej rodzaje?

Chemia budowlana

Zaliczamy do niej domieszki zapraw i betonów, ale także produkty spajające, wszelkiego typu wypełniacze oraz materiały powłokowe. Chemia budowlana to wyroby, które używane są w budownictwie w celach konstrukcyjnych, wykończeniowych i izolacyjnych. Każda z tych dziedzin jest szeroko rozbudowana, zależnie od jej przeznaczenia. Musimy się więc liczyć z tym, że nie każdym klejem złączymy zarówno panele, jak i tapety. Podobnie będzie z farbami – nie każda zabezpieczy drewno lub będzie wodoodporna.

Do rodzajów chemii budowlanej zalicza się:
suche mieszanki: zaprawy, kleje, gładzie;
gotowe mieszanki: tynki, uszczelniacze;
materiały powłokowe: lakiery, grunty, farby.

Mieszanki suche

Używane są w celu szybkiego spajania ze sobą różnych elementów. Do mieszanek suchych zaliczane są m.in. kleje, które charakteryzują się elastycznością i szybkim schnięciem, np. klej AK 525 do przyklejania płyt styropianu w bezspoinowym systemie ociepleń.

Zaprawy, jako kolejny element mieszanek suchych, stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebne jest uzyskanie stanu stałego, np. przy posadzkach. Zaś gładzie gipsowe pozwalają na niwelowanie nierówności poprzez ich uzupełnienie.

Gotowe mieszanki

Do nich zaliczamy tynki gipsowe, które stosowane są np. na ścianach wewnętrznych w celu uzyskania gładkiej powierzchni, gotowej do malowania. Przykładem jest TYNK AT 301 em-wap ALPOL, stanowiący doskonały podkład pod okładziny ceramiczne, tynki dekoracyjne, farby czy gładzie.

Gotowe mieszanki chemii budowlanej to także uszczelniacze, które służą do wypełniania różnego typu ubytków i szczelin. Masa RIGIPS Finish+ to doskonały przykład masy szpachlowej wykończeniowej, przeznaczonej do ostatecznego wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych, do tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych oraz do ścian z bloczków gipsowych.

Materiały powłokowe

Do tej grupy chemii budowlanej należą wszystkie te materiały, które służą do uzyskania powłok na różnych powierzchniach. Są to m.in. farby – zmywalne, niezmywalne, zewnętrzne czy wewnętrzne. Farby do wykonywania dekoracyjnych i ochronnych powłok malarskich, np. farba AF 610 ALPOL, tworzą trwałą i elastyczną powłokę o wysokiej odporności na ścieranie.

Każdy rodzaj chemii budowlanej musi być dokładnie dobrany do jego przeznaczenia. Inny produkt należy wybrać do izolacji zewnętrznej elewacji, a inny do wnętrza domu, ponieważ każdy z materiałów jest dedykowany konkretnemu przeznaczeniu. Dokładna znajomość chemii budowlanej jest ważna, gdyż jest ona bardzo zróżnicowana. Przykładowo, nie każda zaprawa murarska będzie współgrała z każdą powierzchnią. Jeśli więc chcemy uzyskać trwały efekt pracy, warto zasięgnąć rady od specjalistów w tej dziedzinie.